Hurá do přírody, ale jedině s ochranou před klíšťaty!
Začátek léta je před námi, omezení pohybu z důvodu pandemie za námi a mezi procházkou v lese a námi stojí jediné - klíšťata. Často podceňovaní malí škůdci jsou v Čechách stále hrozbou a proto nikdy nevycházejte do přírody, aniž byste aplikovali postřik proti klíšťatům. Co vám hrozí po kousnutí klíštětem se dozvíte v tomto článku.
Důležitost očkování proti klíšťovce
Pravidelné očkování proti klíšťové encefalitidě, častěji nazývané zkrátka “klíšťovka”, je druhým nejdůležitějším druhem ochrany po postřiku. Jelikož můžete občas zapomenout se nastříkat, nebo můžete zmoknout, váš organismus bude díky očkování připraven na zhoubný virus a bude vědět, jak si s ním poradit. Samozřejmě, očkování není stoprocentní, ale jeho ochrana je stále velmi vysoká.
Více nemocí, než si myslíme
Jak jsme výše zmínili, klíšťovka je nejznámější forma nemoci přenášené klíšťaty, ale rozhodně není jediná. Stejně děsivá je Lymenská borrelióza, Marseillská horečka, Q horečka, TIBOLA, Lidská granulocytární anaplasmóza, Nemoc z kočičího škrábnutí - ano, skutečně!, Tularémie a Babesióza.
Projevem borreliózy je známý “terč”, který se projevuje v místě kousnutí klíštětem. Přestože se ostatní projevují v Čechách zřídka, není vhodné podcenit každodenní ochranu před klíšťaty nás, i našich mazlíčků.
Esenciální oleje nestačí
Pokud si chcete “namíchat” vlastní repelent z esenciálních olejů, nespoléhejte, že vás ochrání před klíšťaty. Jen málokterý prodávaný repelent z esenciálních olejů vám zajistí ochranu před klíšťaty, je nutné je často reaplikovat a mají velmi, ale velmi pronikavý zápach tvořený směsí olejů.
Pro opravdovou ochranu aplikujte samostatně na boty, oděv a pokrývky hlavy dostatečnou vrstvu ochranného spreje určeného na oděvy. Aplikujte venku, nebo v dobře větraném prostoru. Pro odhalené kůže a vlasů použijte spreje přímo určené pro pokožku a vždy dávejte pozor, aby se vám nedostal sprej do očí, nebo dýchacích cest. Noste na výlety spreje na kůži sebou a aspoň jednou je znovu aplikujte, zvláště po pocení, či zmoknutí. Ochraňte mazlíčky jak to jen jde a používejte dobrou ochranu ve spreji i pro ně.
Kontrola nade vše
Po každém výletu do přírody, i malém pikniku se vždy prohlédněte na všech místech po malém klíštěti. V páru si zkontrolujte uši, záda a vlasy a dobře se vydrbejte ve sprše. To samé platí pro pejsky. klíštata často bývají kolem hlavy a uší, protože se tam často bojíme (oprávněně!) aplikovat sprej a pejskové strkají hlavu všude. Pečlivě jej prohlédněte i mezi prsty a kolem třísel.